שש השגיאות הנפוצות ביותר בראיונות עבודה לבכירים.מאת: נאוה שלו (1)

ראיון עבודה של בכירים הוא שיחה עסקית שבה המנהל המגייס מעוניין לבדוק כיצד אתם יכולים לתרום להצלחתה הכלכלית של החברה ואתם צריכים לבדוק האם אתם מעוניינים ומוכנים לאתגר בחברה הזו . ישנן שש שגיאות נפוצות בראיונות עבודה לבכירים:

1.אי הכנה מספקת לראיון העבודה

כמה זמן ( אם בכלל ) אתם מקדישים להכנה לראיון עבודה ? ראיון עבודה הוא כמו רפרזנטאציה מקצועית . כמה זמן אתם מקדישים להכנה של רפרזנטאציה מקצועית מול לקוח ,הנהלה , שותפים פוטנציאלים ? זהו הזמן הנדרש פחות או יותר להכנה לראיון עבודה . בהכנה לראיונות עבודה הינכם צריכים לענות על השאלה מדוע הינכם המועמדים הטובים ביותר למשרה שאלה זו יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רב של צורות כמו :
כיצד הנכם חושבים שאתם יכולים לתרום להצלחתה הכלכלית של החברה ?
כיצד הנכם מתכוונים להתמודד עם האתגרים שהחברה ניצבת בפניהם כיום.
מדוע בחרתם להציג את מועמדותכם לחברה זו.
כדי לענות על שאלות אלה בצורה מקצועית מקיפה טובה הינכם צריכים ללמוד על שלושה מרכיבים עיקריים:
א. החברה – ההיסטוריה העסקית , המוצרים, האתגרים של החברה כיום , מידע חדש שהתפרסם לאחרונה ( כמו רכישות , מזוגים , החלפה של ההנהלה ) התרבות הארגונית של החברה ,המצב הפיננסי שלה .
ב. המשרה ודרישותיה – איזה ניסיון ,כישורם ידע ותכונות אישיות המועמד האידיאלי . מהי מסגרת האחריות של המועמד במסגרת תפקיד זה .
ג. מנהל הגיוס – מי האדם שהולך לראיין אתכם .

2. אי הצגה מקצועית של כל החזקים אשר הופכים אותך למועמד המתאים ביותר לחברה.

ישנם לפחות 8-12 סיבות שבזכותם מנהל המגייס יעסיק אתכם .חשוב לא לתאר את הסיבות אלא לשכנע ( על בסיס דוגמאות וסיפורי הצלחה ) את המראיין שאכן אתה האדם המתאים ביותר למשרה , והינך יכול לתרום באופן משמעותי להשגת המטרות העסקיות של החברה. לעיתים המראיין לא שואל את השאלות באופן אשר יאפשרו לך להציג את כל החזקים אשר עושים אותך למועמד המתאים ביותר למשרה . הינך חייב להיות מוכן להציג את חזקים אלה ולהביא דוגמאות המצביעות על ההישגים שלך במסגרת תפקידים קודמים.

3. סינדרום חוסר נוחות וקבלה של קונטקסט הראיון .

מועמדים בכירים הרבה פעמים קשה לקבל את העובדה שהם מרואיינים על ידי משהו אחר ושהם על אף הרקורד העשיר שלהם צריכים להתראיין ולהוכיח שאכן הם ראויים לתפקיד. חוסר קבלה של קונטקסט הראיון גורם הרבה פעמים לתגובות עצבניות של המרואיין , ציניות , תנוחות גוף וסימנים אחרים של תקשורת בלתי מילולית המעידים על אי קבלת תפקיד המרואיין . אי קבלה של קונטקסט הראיון יכולה לפגוע קשות בסיכויי המועמד להתקבל לתפקיד .

4.אי שאילת שאלות .

מועמדים שבתשובה לשאלת המראיין אם יש להם שאלות ? עונים שאין להם שאלות מצביעה על העובדה שהם או לא התכוננו לראיון ,או שאינם באמת מתעניינים או מתלהבים מהחברה . שאילת שאלות עד כמה שזה נשמע מפתיע נותנת למראיין הרבה מאד אינפורמציה על מי אתם ומהי צורת החשיבה שלכם . ויותר מכך שאילת שאלות מאפשרת לכם ללקט אינפורמציה חשובה האם המשרה או החברה הנ"ל מתאימה לכם.
דוגמאות לשאלות טובות הן: מהן מסגרת האחריות של התפקיד, כיצד מתבצעים הערכות עובדים ,מהם האתגרים שהחברה עומדת בפניהם היום , מהן האיכויות שעושות מועמד למועמד מצליח בחברה זו , מהי התרבות הארגונית של החברה ,שאלות בנוגע לחדשות שהתפרסמו על החברה , מאמר שקראת על החברה וכדומה.

5.חוסר הבעה של התלהבות ( אמיתית ) מהחברה והמשרה .

ההמלצה החד משמעית שלי היא לא ללכת לעבוד בחברה או משרה שאינכם מתלהבים ממנה . ומדוע ? כי לא תהיו שבעי רצון , לא תעשו את מרב המאמצים להצליח וכי בסופו של דבר המעסיק לא יהיה מרוצה ממכם . אז בהנחה שהינכם מתלהבים מאד מהחברה הביעו זאת . מנהלי גיוס מעוניינים להעסיק מועמדים המתלהבים ובעלי מוטיבציה גבוהה להצטרף לשורותיה .

6.שאילת שאלה בנוגע לרמות שכר .

כדאי לחכות עם שאלות בנוגע לשכר לשלב מאוחר יותר בתהליך הגיוס .הניסיון שלי מלמד שבהרבה מקרים לאחר שכבר שכנעת את המנהל המגייס שאתה המועמד ביותר למשרה היכולת שלך להיכנס למו"מ בנושא שכר ולהשיג שכר הולם היא טובה יותר.

ראיונות עבודה של בכירים היא שיחה עסקית שבה המנהל המגייס מעוניין לדעת כיצד אתם יכולים לתרום להצלחה הכלכלית של החברה , כיצד הכישורים הניסיון ואישיות שלכם תעזור לחברה להתמודד עם האתגרים אשר ניצבים בפניה . היכולת שלכם לנהל שיחה כזו באופן אפקטיבי דורשת הכנה ולמידה מעמיקה . האם אתם הייתם מגייסים לחברה שלכם משהו שאינו בקיא בחברה על כל מאפייניה?

מקור המאמר: Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר: © נאוה שלו
נאוה שלו היא מאמנת קריירה בינלאומית כותבת ויזמת של גלובל רילוקשיין בעלת 16 שנות ניסיון בעבודה עם חברות הייטק בישראל ובשוק הבינלאומי . בקרו http://nshalev.gblogs.co.il וב http://www.globalrelocation.ca/israel/ לתגובות nshalev@globalrelocation.ca

 INTERVIEW DOWNLOADS 

 

רשימת מאמרים: