שוק העבודה בימינונכתב על ידי אמיר הלמר

על שוק העבודה בימינו
שוק העבודה הוא התחום בחברה הקפיטליסטית בו עבודתם של בני-אדם נסחרת בתמורה לתשלום בצורת משכורת. בשוק העבודה, העובדים מתחרים ביניהם על המשרות הפנויות, והמעסיקים מתחרים ביניהם על כח האדם. תחרות זו גורמת לכך שיפעלו עליו עקרונות כלכליים כלליים כמו היצע וביקוש, אך יש לו גם מאפיינים מיוחדים בשל המורכבות של סחר בזמנם של בני-אדם.(מתוך ויקיפדיה).

שוק העבודה בימינו הוא דינמי, קצר ושונה מאד מאותו שוק שלפני כמה עשרות שנים.

הורינו למשל, הכשירו עצמם לעבודה בתחום מסוים ומיד עם סיום לימודיהם, החלו לעסוק בתחום הכשרה זה עד צאתם לפנסיה, כאשר המושג "קביעות במקום העבודה" היה מושג מכונן. אדם ששינה מספר מקומות עבודה ו/או מספר עיסוקים במשך שנות חייו, נחשב לאדם בלתי יציב.
כיום ? לא מעט אנשים מחליפים מקום עבודה ו/או תחום עיסוק בתדירות גבוהה ביותר.

המפרנס העיקרי כיום, הוא לאו דווקא הגבר. עד כדי כך שמתרבים המקרים בהם בן הזוג מטפל בילדים ובמשפחה ובת הזוג היא המפרנסת העיקרית.

"עבודה מרחוק" ? עבודה מהבית, תופסת מקום נכבד. לא עוד אך ורק יציאה למשרד, למפעל, לחברה.
"וושינגטון פוסט" דיווח כבר לפני מספר שנים, שיותר מ-80% מהאמריקאים העובדים במשרה מלאה, מבצעים עבודתם דרך התקשורת האלקטרונית, עם אנשים הנמצאים במיקום אחר. העיתון מביא דוגמאות של מנהלי חברות, מנהלי משאבי אנוש, רואי חשבון ועוד, המנהלים את מרבית עיסוקיהם מתוך ביתם בעזרת המחשב והטלפון.

אנו רגילים לכלכלה של שכירים. כלכלה בה רוב האנשים עובדים אצל מספר קטן של מעסיקים. למעשה, מתאימה כלכלה זו לעידן התעשייתי ? עובדים רבים ממלאים מספר קטן של עבודות שיגרתיות. בעידן שלנו, עידן ההיי-טק, חשיבות רבה ליצירתיות ולאישיות של כל אחד, לכן כאן המקום לפתח כלכלה של עצמאיים ? כלכלה בה רבים האנשים שהם בעלי עסקים קטנים.
ככל שיתפתח שוק עבודה של עסקים קטנים עצמאיים, יגדל הביקוש לעובדים מצד בעלי העסקים שירצו להרחיב עסקיהם, דבר שיחייב להציע תנאי עבודה טובים יותר. והנה ? הרווחנו משהו...

רבים משתמשים כיום ביתרונות האינטרנט למטרות פרנסה. מקימים לעצמם עסקים אינטרנטיים או נעזרים ברשת לקידום עסקיהם. לדוגמה: אומנים המייצרים תכשיטים, דברי יודאיקה, ציורים ? מציעים מעשי ידיהם דרך האתר במקום להפעיל חנות או גלריה. אמנים, בעלי מלאכה שונים מציעים שירותיהם וכיו"ב.

מיגוון העבודות שניתן לעסוק בהם מהבית הוא רב ביותר: גרפיקה ושירטוט, הנהלת חשבונות, תיכנות, הקמה ותחזוקה של אתרי אינטרנט, ייעוץ לגווניו, יחסי צבור, עיצוב ואדריכלות, תרגום, רפואה אלטרנטיבית, צילום, קוסמטיקה, עיצוב שער, טלמרקטינג, אפייה, בישול, מלאכות יד ועוד ועוד.
מעסיקים רבים במיגוון תחומים, מעדיפים לתת עבודה למי שעובד מהבית ? ל"קבלני משנה" העובדים מול חשבונית מס, וכך חוסכים מעצמם מחויבויות שונות כלפי העובד.

טכנולוגיות המידע החדשות אשמות מחד ? בהעלמות משלחי יד מסורתיים רבים,
אך מאידך - פותחות אופקים חדשים ומספקות הזדמנויות חדשות בתחומי עיסוק מגוונים.

מילת המפתח היא יזמות. יזמות של פתיחת עסקים קטנים, המופעלים גם מהבית, בכל הענפים ? תעשיה ומלאכה, מסחר, היי-טק, שירותים, תיירות.
ברמת המאקרו ? ככל שירבו יזמים ועסקים קטנים שיופעלו גם מהבית, תרבה הפעילות הכלכלית, תגדל הצריכה ותגדל הצמיחה ואולי יקטן נפח התנועה בכבישים.

לסיכום ? מילות המפתח בימינו: יזמות אישית.
כוח עבודה נייד וגמיש.

התפיסה של "קביעות", של "עבודה לכל החיים", הופכת פחות ופחות נפוצה.
פתיחת עסקים קטנים, עבודה מהבית, הופכות יותר ויותר נפוצות.
צריך, אפוא, להסכין עם הדבר ולהערך לכך שלמרבית האנשים לא מובטח מקום עבודה קבוע ארוך שנים במוסד מסוים.

כיצד להערך?
ההכרה בהבנה כיבשוק העבודה העתידי הכוח המניע הוא הפרט, המשאב האנושי,
מרמזת לנו להשקיע בהון האנושי,כלומר להשקיע בעצמנו: בלימודים ? עם זיקה להתמחות בנושא מסוים.
לשים דגש על פיתוח מיומנויות כגון: יצירתיות, חדשנות, הרחבת אופקים בהקשר למיצוי היכולת האמיתית שבנו.

דגש על שיפור מתמיד ישים את העובד השכיר, היזם, והעצמאי למובילים בתחומם.

שלכם,

אמיר הלמר
מאמן אישי ועסקי
www.migdalor.biz
050-2250225 , 077-5531550
 

אמיר הלמר הינו מאמן אישי ועסקי, חבר בלשכת המאמנים בישראל, בן 36. כחלק מהחזון שלו, הקים את חברת "מגדלור - אימון אישי ועסקי", על מנת לעזור לאנשים לעצב את עתידם. בעבודתו משלב אמיר גישות בניהול ובפיתוח מצוינות, גישות בפסיכולוגיה, קבלה, תת מודע,תורות המזרח ותורת האימון ? COACHING. רקע השכלתי: בעל תואר ראשון במלונאות. בעל תואר ראשון במנהל עסקים. בעל תואר שני במנהל עסקים, התמחות בשיווק. בוגר קורס מאמנים ב"גומא ? המרכז הישראלי לגישור ואימון". בוגר קורס NLP ? LIFE &BUSINESS PRACTITIONER. לפרטים נוספים: אמיר הלמר http://www.migdalor.biz 050-2250225 , 077-5531550

מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.

רשימת מאמרים: