השימוש בחברות השמה ( בארץ היעד ) כאסטרטגיה למציאת משרה בינלאומית ?מאת: נאוה שלו (1)

מועמדים המעוניינים למצוא משרה בשוק הבינלאומי שוקלים שימוש בחברות השמה בינלאומיות בשוק הבינלאומי במאמר הנ"ל נדון מהי מידת האפקטיביות בשימוש בחברות השמה בארץ היעד לשם מציאת משרה בינלאומית?

ישנם שתי סוגי חברות השמה בשוק הבינלאומי:


א.חברות שעוסקות בהד הנטינג - חברות פונות לחברות הד הנטינג כדי למצוא להם מועמד מתאים. החברה בד"כ משלמת סכום מסוים מראש .חברות הד הנטינג פונות באופן אקטיבי לחברות מתחרות ומוצאות עבור החברה מועמד שיש לו את הניסיון והכישורים הדרושים למשרה .
ב. חברות שנקראות employment agency אשר עובדות על בסיס תוצאות לרוב אין להם בלעדיות על המשרות והם מקבלות תשלום מהחברה במידה ואחת החברות רוצה לגייס את אחד המועמדים אשר נשלחו מטעמה. צורה נוספת של עבודה היא על בסיס retainer כאשר חברת ההשמה מתחייבת להציג שלושה מועמדים העונים למאפייני המשרה המבוקשת תוך פרק זמן מסוים והיא מקבלת את חלק מהתשלום מראש.

ישנן מספר סיבות מדוע השימוש בחברות השמה למציאת משרה בינלאומית אינו אפקטיבי :

א. כפי שדנו במאמר על חברות ההשמה בישראל הסיכוי של מועמדים למצוא משרה מתאימה באמצעות חברת השמה גבוה יותר ככל שהפרופיל שלהם ( מספר שנות ניסיון, תעשייה , סוגי חברות , תפקיד ) דומה למשרה אותם חברות ההשמה מחפשות עבור קליינט או חברה מסוימת .
ב. חברות ההשמה היושבות בארץ אחרת אינם מכירות את החברות שבהן המועמד רכש את הניסיון המקצועי שלו ( אלא אם כן מדובר בחברות בינלאומיות הידועות בשוק ) ואין להם את הזמן הנדרש כדי להתעמק באופי הניסיון המקצועי של המועמד.
ג. פערים של תרבות , מחקר ושפה גם הם יוצרים פער ואתגר בעבודה מול חברת השמה בינלאומית .
ד. חברות השמה מקבלות כמות עצומה של קורות חיים ואין להם זמן לבזבז על תהליכי מיון ארוכים הם מהר מאד מקטלגים את המועמד למתאים לא מתאים .

הסטטיסטיקה היא ש 10% מהמועמדים הלוקאלים בשוק של צפון אמריקה מוצאים תפקיד באמצעות חברות השמה . כאשר מדובר במועמדים מארץ אחרת סיכוי אף קטן בהרבה מ10% .

במידה והינכם מעוניינים להשתמש באסטרטגיה זו בשוק הבינלאומי:
א. פנו לחברות קטנות המתמחות בתעשייה שלכם .
ב. דאגו שקורות החיים שלכם יהיו בפורמט ובאופן שבו מקובל ( קורות חיים גלובליים )
ג. במכתב המקדים הבהירו בקצרה ותמציתיות מהו הניסיון שלכם , איזה תפקיד , שכר ואזורים רלוונטיים עבורכם .

מקור המאמר: Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
© נאוה שלו
נאוה שלו היא מאמנת קריירה בינלאומית כותבת ויזמת של גלובל רילוקשיין בעלת 16 שנות ניסיון בעבודה עם חברות הייטק בישראל ובשוק הבינלאומי . בקרו http://nshalev.gblogs.co.il/ וב http://www.globalrelocation.ca/israel/ לתגובות nshalev@globalrelocation.ca


רשימת מאמרים: