הדרך להשתחרר מעבודה מרעילהמאת: אמיר דרור

המאמר מציג דרך סיפורה של בעלת עסק עצמאית, את הפרמטרים לבדיקה עכשווית ורעננה של עמדות ותפיסה לגבי מהי קריירה נכונה ומתאימה. תקיעות עלולה להביא נזקים אישיים כבדים. עלינו ללמוד לקרוא ולפרש את הקולות שקוראים לנו לעזרה.

לתהליכי יעוץ, שנקראים לפעמים גם אימון קריירה, מגיעים לא פעם אנשים שסוחבים מציאות עבודה קשה. מצוקות כמו עשייה מונוטונית חסרת אתגר, עבודה באווירה מרעילה, חוסר אפשרות לביטוי עצמי מלא, ועוד.

מצוקות שלובות בהתפשרויות. אותם אנשים ילכו לעבודה, יעשו את המוטל עליהם בלית ברירה, לפעמים גם ירוויחו היטב, אבל יסבלו.

לעתים תתגלה בתהליך הייעוץ עמדה עיקשת : כל עוד לא אדע לאן אני הולך, לא אעשה שינוי!

מסתבר שעמוק בתוך הסבל והקשיים מצויה אמונה שתופסת את השינוי כחלום שנמצא מעבר להרים גבוהים ורחוקים, וערפל סמיך מכסה כל שביל של אופטימיות המנסה להתקרב ולטפס בהר.

אני פוגש אנשים בחוויות שונות של תקיעות, ומכיר מקרוב את המחיר הקשה שהסובלים ממנה משלמים. לפעמים יתקשו לישון בלילה. יש ותופיע תחושת גועל כבר בתחילת יום. תופעות פסיכוסומאטיות, כמו קוצר נשימה או פריחה על פני העור, עלולות להופיע.

תופעות קשות שמבטאות לחץ.

תרופות וטיפולים לא יועילו. האדם נוכח בעבודה בגופו אבל הנפש / הנשמה / הרוח / האני האוטנטי - קראו לזה איך שתרצו, נמצאים במקומם אחר : כמהים לרווחה ושחרור.

מתוך הלחץ יעשו טעויות שיראו כמו פיזור דעת, דחיית מטלות פשוטות, שטויות לא ברורות.

כל אלה הם איתותי מצוקה שצועקים - הצילו !! אבל הם יתעלמו מהם וכך יגרמו ללחץ לפרוץ לעצמו דרכים אחרות, שינסה לעלות ולהופיע בכל מקום אפשרי.

כוחות פנימיים עמוקים יעשו שימוש בכל ערוץ אפשרי בניסיון לגייס, לעורר, לעודד את האדם לקום ולפעול.

מי שמוצא עצמו סובב במעגלים, פוגש פעם אחר פעם באותם טיעונים ותחושות, חייב לנסות ולעשות כל מאמץ, להכיר כלים חדשים בעזרתם יוכל ללמוד כיצד להזיז עצמו לנקודת התייחסות חדשה, מתוכה יתכן ותבקע דרך חדשה.

הרשו לי לשתף אתכם בסיפורה של ליאורה, אשת עסקים שהקימה חנות ייחודית לפני 13 שנים. לצד גידול ילדיה היא יזמה ופיתחה עסק מרשים. צלחה את חבלי לידה של השנים הראשונות, את העליות והמורדות, והצליחה להתבסס.

"בהרבה רגעים רציתי לעזוב, בשביל מה כל הכאב ראש הזה, אמרתי לעצמי, אבל החזקתי מעמד. היתה לי מטרה, רציתי להוכיח שאני מסוגלת להקים ולנהל עסק. לפני 5 שנים יזמתי מספר שינויים שחוללו קפיצה ניכרת והביאו את העסק לרמת הצלחה חדשה.

למרות, ואולי בגלל ההצלחה אני מוצאת את עצמי "עבד לעסק", מעסיקה אמנם כמה עובדים, אך את השעות שאני עובדת לא ניתן לספור.

מה שבעבר היה נחשב עבורי כאתגר, הפסיק כבר מזמן לעניין אותי. הוכחתי לעצמי ולעולם שאני יודעת למכור, מסוגלת לנהל, מצליחה לפתח עסק, אז מה - אין בי שמחה.

אני לא מוכנה לראות את עצמי תקועה כך עוד עשרים שנה בעבודה המרעילה הזאת."

ליאורה כבר לא יכולה יותר להתעלם מהסבל והקשיים, היא מביאה אותם לכל פגישה בסיפור זה או אחר. לא מעט סביב הצורך לעסוק במו"מ עם לקוחות תובעניים, שכל פעם מנסים לסחוט עוד הנחות ומתנות.

בדקנו את החוויה ברמת עומק נוספת וגילינו תחושת השפלה.

בקונפליקט בין אשת עסקים, שרוצה וצריכה להרוויח, לאשת מכירות, שלא תוותר על שום מכירה, גם תמורת רווח נמוך משהו, זיהינו פגיעות בתחושת ערך עצמי. באותם מצבי לחץ של לקוחות היא חשופה לעלבון כי היא חווה את הלקוחות כמזלזלים וחסרי הערכה כלפיה.

הזיהוי היה חיוני להמשך התהליך, ואפשר למפות צרכים וגבולות אישיים שהצבתם תבטיח אותה בעתיד. אפיינו מוקשים שרק עבודה רגשית יכולה להפוך אותם למוקדי צמיחה.

באחת הפגישות האחרונות התבהרו לשנינו מספר היבטים אישיים אותם ליאורה נדרשת לקחת בחשבון בבניית תוכנית שתאפשר לה להתקדם צעד אחר צעד.

המרכיבים הבאים יוצרים סדר אותו נדרש לעשות כדי ליצור קפיצת מדרגה.

ביטחון בהגדרה של זהות מקצועית חדשה דורש אפיון טרי, חד ומדויק של כוחות ויכולות אישיים.
חובה לזהות ולרפא דפוסי קושי ואמונות מחלישות ע"י עבודה רגשית.
הכרה בכך שמימוש אישי איננו עתיד עם מטרה חד משמעית אלא כיוון אליו מתקדמים תוך הקשבה ותיקון.
תהליך העצמה מאפשר לקבל גם החלטות כלכליות לא קלות, כמו ניצול חסכונות או ירידה שקולה ברמת החיים.

לסיכום - פעמים רבות נדרש אדם להתמודד עם תחושות של ערך עצמי נמוך, עם חוויות ואמונות ישנות שהותירו בו ספקות לגבי כוחותיו האישיים. אך כאשר התהליך הולך צעד אחר צעד ומבסס מחדש את האמון, ניתן לחולל שינויים קטנים שיציתו אבוקה גדולה של אור.

לא ניתן לצפות שתשובות ישלפו כבמטה קסם, הליכה אל הלא נודע דורשת קודם כל התנהלות פנימית חדשה, וזאת מאפשרים הכלים והתהליך.

בהצלחה,

אמיר.

מקור המאמר: Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
אמיר דרור, אימון אישי ועסקי
יועץ ומאמן קריירה, מנהל סדנאות אימון אישי, תכנון קריירה, מודעות עצמית.
באתר מגוון מאמרים, מידע ותרגולים אישיים נוספים.

רשימת מאמרים: