איך להתכונן לראיון עבודה כשאתה מעל גיל 40מאת דולי חותם

המאמר נכתב בלשון זכר, אך הכוונה כמובן גם אלייך הקוראת.

 חצית את גיל 40, מזל טוב.!

כעת, בגלל רצונך בשינוי קריירה, פרישה מוקדמת או פיטורים, עליך לעבור שוב תהליכי מיון וקבלה לעבודה.

 

זה לא תמיד פשוט, כיוון ששוק העבודה שבוי לעיתים באמונות מגבילות על פיהן יש עדיפות לצעירים. אך זה כמובן לא נכון.

 

 בוא נבדוק מה היתרונות הבולטים שלך בגיל זה:

 

 * נסיון חיים הכולל יכולת גבוהה לשיקול דעת במצבי עבודה שונים.

 

* נסיון מקצועי, לעיתים במספר תפקידים שונים, המשקלל בתוכו שנות לימוד רבות, לעיתים גם השכלה פורמאלית ו / או קורסים שניתנו לך במסגרת העבודה

 

* אתה בדרך כלל משוחרר, בשלב זה משירות מילואים  או מטיפול בתינוקות

 

*אתה לוקח את העבודה ברצינות, ולא מתנהג כמו "פרפר". אתה מתכוון להתבסס בעבודה החדשה שלך לזמן ממושך בדרך כלל, כך שניתן לסמוך עליך. 

 

יתרונות אלה יש להבליט בעת הראיון המיוני. בא נניח ששלחת קורות חיים, או בדרך אחרת, הגעת לראיון עבודה, לתפקיד פוטנציאלי שמעניין אותך. כעת, יהיה עליך לעשות את המיטב, בזמן קצר יחסית, כדי ליצור מצב בו המראיינ/ת יהיה מעוניין להעסיק אותך.

 

זכור שלראיון העבודה יש מטרה אחת : מציאת האדם המתאים למשרה הספציפית. לא מחפשים בהכרח מישהו בעל כישורי יתר,  או כישורי מנהיגות בולטים, או את המצטיין. מחפשים את האדם המתאים לתפקיד הספציפי.

 

 להלן מספר טיפים מומלצים בראיון העבודה:


 1. ברר מראש כל מידע שתוכל אודות החברה והתפקיד אליו אתה מועמד. חפש חומר באינטרנט, עיתונות, שיחות עם מכרים.

 2. נסח לעצמך, מראש, מה חשוב לך כיום בעולם העבודה. מה אתה מחפש ומה הציפיות שלך באדם עובד. בוא מוכן עם הרעיונות הללו, וכך גם אם לא תדבר על נושאים אלה, תשדר ביטחון עצמי ואישיות מגובשת.

 3. התלבש בהתאם לתפקיד המבוקש. שים לב להיות נקי ולהדיף ריח נעים וקל. בגדים מתאימים בדרך כלל יהיו חולצת צווארון בצבע ניטראלי, מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות. שים לב גם לתספורת שלך. הקרן סדר ונקיון.

 4. בעת הכניסה לראיון, הישר מבט, ולחץ את ידו של המראיין תוך כדי הצגת שמך בפניו.

 5. שב בנוחות על כל הכסא. זקוף את הגב והנח את זרועותיך על רגליך.

 6. הקשב היטב לשאלות שאתה נשאל. שים לב לענות לשאלות, באופן ממוקד, תמציתי אך מעניין ומושך. אל תיסחף לפירטי פרטים הגוזלים זמן רב,

 7. הדגש את יתרונותיך הכתובים לעיל, וכן יתרונות אישיים וספציפיים שיש לך. שלב את הדגשת היתרונות שלך בתשובות שאתה עונה לשאלות שאתה נשאל.

 8. דבר בטון ברור, הקפד להגות את המילים ולא לבלוע אותן.

 9. זכור שההתרשמות בראיון היא הדדית. בדוק האם נעים לך במחיצת המראיין, במידה והוא הבוס העתידי.  ברר מה התפקיד, מה דרישות התפקיד, מה הציפיות מבעל תפקיד כזה.

 10. אם מתברר לך, במהלך הראיון, שהתפקיד לא מתאים לך מסיבה כלשהי, תוכל בכל זאת להציע את כישוריך לתפקיד שכן מעניין אותך. ייתכן שההצעה שלך תתן להם רעיון אותו הם יאמצו.

 11. לא תמיד כדאי לדבר על השכר בפגישה הראשונה. קודם כדאי לבדוק אם בכלל נוצרת כימיה, ויש רצון הדדי בהמשך. אולם, אם אתה נשאל מפורשות על דרישות השכר שלך, התכונן בעוד מועד, ערוך בירורים והכן תשובתך. 

 

והדבר החשוב ביותר הוא – האמן בעצמך, ביכולותיך ובכשרונותיך, זכור להיות החבר והממליץ הטוב ביותר של עצמך!!


 בהצלחה!

דולי חותם - חותם פיתוח אישי וארגוני פסיכולוגית ויועצת ארגונית, מאמנת אישית וארגונית. יועצת לארגונים וחברות גדולות וגם לפרטיים בנושאי ניהול, קריירה, עבודה.  

Dolly@chotam-consult.co.il

www.chotam-consult.co.il 

050-8266243

מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים.

 

רשימת מאמרים: